Od 2014 roku usługi transportowe podlegają zasadom ogólnym w zakresie rozliczania podatku VAT, nie ma już więc zastosowania procedura szczególna, która była stosowana jeszcze przed 2014 rokiem zarówno na polu powstania obowiązku podatkowego jak i wystawiania faktur.
Stawki podatku VAT
Usługi transportowe cechują się różnorodnym charakterem, w związku z tym różne są też stawki VAT, którymi są opodatkowane. Ustawodawca określa 3 podstawowe stawki:- 23% to podstawowa stawka podatku obejmująca usługi transportowe.
- 8% - ośmioprocentową stawką podatku VAT objęte są wymienione w załączniku nr 3 do Ustawy o VAT rodzaje transportu, takie jak:
- transport kolejowy pasażerski międzymiastowy (PKWiU 49.10)
- transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski (PKWiU 49.31)
- usługi taksówek osobowych (PKWiU 49.32)
- pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany (PKWiU 49.39)
- transport morski i przybrzeżny pasażerski, włączając żeglugę bliskiego zasięgu (PKWiU 50.10.1)
- transport wodny śródlądowy pasażerski (PKWiU 50.30.1)
- wynajem pasażerskich statków żeglugi śródlądowej z załogą (PKWiU 50.30.20.0)
- transport lotniczy pasażerski - wyłącznie przewozy lotnicze rozkładowe pasażerskie i pozarozkładowe pasażerskie (PKWiU ex 51.10.1)
- wynajem środków transportu lotniczego pasażerskiego, z załogą (PKWiU 51.10.20.0)
- 0% stawką opodatkowuje się transport międzynarodowy (zdarzenia, które można traktować jako transport międzynarodowy wymienia art. 83 ust. 3 ustawy o VAT).
- np - ma zastosowanie, wówczas gdy usługa świadczona jest na rzecz zagranicznego podatnika (przedsiębiorcy, firmy) z terenu UE.
- Zwolnione z VAT natomiast są usługi transportu sanitarnego.