Planujesz rozpoczęcie biznesu ze swoim przyjacielem lub członkiem rodziny? Nie wiesz jak to zrobić? Podpowiadamy, na czym polega dwuosobowa działalność gospodarcza i jak dokonać najtrudniejszych wyborów związanych z jej rejestracją.

Czy działalność dwuosobowa jest popularna w Polsce?

Pomysł na biznes może nam się trafić w każdej chwili. I nawet jeśli okaże się, że nasza koncepcja jest rewolucyjna, nie powinniśmy od razu święcić sukcesów. Niejednokrotnie to odpowiedniego prowadzenia działalności będzie nam potrzebna doskonała organizacja, talent, wiedza, a także odpowiednie nakłady finansowe. W tym najczęściej może nam pomóc druga osoba. 

Dwuosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia działalności, w której dwie osoby na zasadzie wspólnoty zarządzają przedsiębiorstwem oraz realizują podstawowe aktywności z nią związane. Firma dwuosobowa, ze względu na specyfikę prawną, musi być spółką. Jest to jednak najlepszy sposób na to, by wraz z przyjacielem, partnerem biznesowym lub członkiem rodziny rozpocząć wspólny biznes. Czy jest coś, o czym powinniśmy pamiętać, planując założenie działalności dwuosobowej? W tym obszarze najważniejsze jest zaufanie. Musimy ufać wspólnikowi i upewnić się, że oboje mamy podobne cele i założenia dotyczące nowej firmy. 

Jaki typ działalności możemy założyć ze wspólnikiem?

Jeśli dwie osoby pragną rozpocząć działalność gospodarczą, niezbędne jest zarejestrowanie swojej działalności na zasadzie spółki. Jakie spółki dokładnie? To zależy od naszych potrzeb biznesowych oraz preferencji. Wśród kilku dostępnych możliwości, szczególną uwagę warto zwrócić na:

  • Spółkę cywilną - to najprostszy pod względem konstrukcji i wymogów formalny typ prowadzenia dwuosobowej działalności gospodarczej. Dwie osoby na zasadzie umowy zakładają spółkę, która nie ma osobowości prawnej - za wszelkie czynności wspólnicy odpowiadają z prywatnych majątków.

  • Spółkę jawną - ta forma prawna regulowana jest przez prawo handlowe. W tym układzie wspólnicy w spółce odpowiadają za wszelkie zobowiązania solidarnie tylko, jeśli majątek spółki w drodze postępowania egzekucyjnego nie jest wystarczający. W teorii wkład własny w spółce jawnej nie jest wymagany.

  • Spółka partnerska - Spółka partnerska to forma prawna zarezerwowana dla osób, które wykonują jeden z wolnych zawodów. Jest to na przykład adwokat, lekarz, architekt czy rewident. W tym przypadku każdy partner odpowiada za swoje zobowiązania, a umowa spółki jest ustanawiana notarialnie.

To najważniejsze, i najczęściej wybierane formy dwuosobowej działalności gospodarczej. Oczywiście pole wyboru jest szersze, czego dowodem jest możliwość założenia firmy na zasadach spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. 

CEIDG czy KRS? Jak zarejestrować działalność dwuosobową? 

Kolejne istotne zagadnienie związane z założeniem firmy dwuosobowej to odpowiednia rejestracja jej. Jak dobrze wiadomo, w zależności od wybranej formy prawnej, musimy złożyć stosowny wniosek w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co wybrać? 

Jeśli decydujemy się na najprostszą dostępną formę prowadzenia działalności dwuosobowej, jaką jest spółka cywilna, nasz obowiązek ogranicza się do uzyskania wpisu w CEIDG. Każdy wspólnik spółki cywilnej musi uzyskać odrębny wpis. 

Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na założenie spółki regulowanej przez prawo handlowe (każda oprócz spółki cywilnej), niezbędne będzie uzyskanie wpisu w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego. Dopiero po uzyskaniu takiego wpisu możemy zacząć prowadzić swój nowy biznes.

 

https://mediait.pl/-dwuosobowa-dzialalnosc-gospodarcza