Ryczałt to dla niektórych przedsiębiorców bardzo opłacalna forma rozliczania się z urzędem skarbowym. Na czym dokładnie polegają jego zalety i kiedy podatnik może się zdecydować na ryczałt? Jak w tym przypadku prowadzić rzetelną ewidencję przychodów? Ryczałt nie dla każdego Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest zarezerwowany dla wybranej grupy przedsiębiorców. Mogą z niego korzystać m.in. budowlańcy, właściciele punktów gastronomicznych czy przedstawiciele wolnych zawodów, takich jak np. stomatolog czy psycholog. W zależności też od tego, jaki zawód wykonują - rozliczają się według jednej ze stop oprocentowania w ryczałcie - 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.
- Najmniejszy procent (3%) od przychodów zapłacą więc prowadzący działalność gastronomiczną, usługową czy usługową związaną z produkcją zwierzęcą.
- 5,5% ryczałtu zobowiązani są zapłacić pracujący w branży budowlanej lub działalności wytwórczej.
- Świadczący usługi przedszkolne, związane z działalnością ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz przedsiębiorcy zajmujący się zwalczaniem i zapobieganiem pożarów płacą 8,5% ryczałtu.
- 17% muszą zapłacić ci, którzy zajmują się sprzedażą samochodów, motocykli, furgonetek oraz części samochodowych i akcesoriów do nich, a także oferujący uslugi związane z zakwaterowaniem, wydawaniem pakietów gier komputerowych czy specjalistycznego oprogramowania. Dotyczy to również agencji pracy tymczasowej.
- 20% ryczałtu płacą przedstawiciele wolnych zawodów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ryczałtu ewidencjonowanego, przeczytaj artykuł Wszystko o ryczałcie ewidencjonowanym.
Polecamy: Taxi PoznańIle dni na dostarczenie zwolnienia? kalkulator umowa o pracę