Samodzielne prowadzenie księgowości kontra skorzystanie z usług biura rachunkowego - to częsty dylemat początkujących przedsiębiorców. Podjęcie decyzji nie jest proste i wymaga małej analizy. W tym artykule przybliżymy wady i zalety samodzielnego rozliczania swojej firmy oraz oraz opowiemy co kryje się pod hasłem “księgowość dla każdego”. 

Księgowość dla każdego - tak, to możliwe 

Księgowość dla każdego inaczej samodzielne prowadzenie księgowości z pomocą intuicyjnego narzędzia, jakim jest oprogramowanie do księgowości online od wFirmy. Intuicyjny system posiada wiele niezbędnych oraz przydatnych funkcji do prowadzenia samodzielnej księgowości, a sam program udowadnia, iż księgowość może być dla każdego. Wymagana jest wyłącznie podstawowa wiedza z tego zakresu. 

Przykładem może być integracja z OCR. Funkcja ta znacznie ułatwia i skraca proces księgowania. Program odczytuje faktury i uzupełnia dane na podstawie załączonego dokumentu. Następnie automatycznie przypisuje wydatek do odpowiedniej kolumny w KPiR oraz go zaksięguje. 

Księgowość dla każdego - wady i zalety 

Zalety

Główną zaletą, która sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na rozliczanie swojej firmy samodzielnie jest oszczędność pieniędzy. W zależności od iloci dokumentów koszt usługi biura rachunkowego to około 200 zł miesięcznie. Ta cena stale rośnie wraz ze zmieniającymi się przepisami. Program do księgowości systemu wFirma to stały koszt 49zł miesięcznie, który jest niezależny od ilości dokumentów. Kolejną istotną zaletą jest dostęp do wsparcia merytorycznego i technicznego ekspertów. Warto dodać iż w ten sposób przedsiębiorca ma dostęp do danych firmy o przez całą dobę. Co ważne, nie musi martwić się o zmiany prawne, system jest na bieżąco aktualizowany i pod nie dostosowywany.

Wady

Wielu przedsiębiorców uważa, iż minusem samodzielnego prowadzenia księgowości jest obowiązek posiadania podstawowej wiedzy z tego zakresu. To jednak nieprawda. Oczywiście, ta znajomość jest tu bardzo istotna, jednak w przypadku korzystania z usług biura rachunkowego przedsiębiorca nie powinien czuć się zwolniony z tego obowiązku. Podatnik musi zatem wiedzieć, że w większości to właśnie on ponosi odpowiedzialność za niedopatrzenia księgowe w swojej firmie.