Przedsiębiorcy wykorzystujący w swoich firmach samochody osobowe, już od stycznia 2014 roku będą mogli odliczać 50% podatku VAT od ich zakupu oraz 50% VAT od kosztów eksploatacyjnych. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Finansów, które wystąpiło o zgodę do Komisji Europejskiej na zastosowanie nowych ograniczeń.Ograniczenie w odliczeniu podatku VAT dla posiadaczy samochodów osobowych wejdzie do życia już niebawem. Zmiany w odliczeniu podatku VAT od 2015 roku We wniosku Ministerstwa Finansów znalazł się zapis o tymczasowym wprowadzeniu zmian, na lata 2014-2018. Odliczenie podatku VAT ma wyglądać następująco:
  • przy zakupie samochodu osobowego lub też przy leasingu przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT, nie więcej niż 8 000 zł,
  • przy zakupie paliwa oraz przy pozostałych wydatkach eksploatacyjnych takich jak:     naprawa, zakup opon, części czy też niezbędnych płynów – będzie przysługiwać odliczenie 50% wartości podatku VAT.
Jak wygląda rozliczenie VAT przy samochodach osobowych na dzień dzisiejszy Obecnie rozliczenie VAT od zakupów dotyczących samochodów osobowych wygląda następująco:
  • zakup oraz leasing samochodu osobowego – odliczenie w wysokości 60% wartości     VAT, jednak nie więcej niż 6 000 zł,
  • wydatki eksploatacyjne, związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu – 100% podatku podlega odliczeniu,
  • zakup paliwa – brak możliwości odliczenia.
Taki sposób rozliczania podatku VAT ma więc obowiązywać jedynie do końca 2013 roku. Dla kogo będą korzystne zmiany w VAT Brak możliwości odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych jest bolączką wielu przedsiębiorców, tych którzy posiadają w firmach floty samochodowe a także firm taksówkarskich. Wielu przedsiębiorców korzystało do końca 2010 roku z możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów z tzw. “kratką”. Dzięki kratce zamontowanej w tylnej części pojazdu, mógł on zostać uznany za ciężarowy. Od stycznia 2011 roku ustawodawcy nie dawali już takiej możliwości, ograniczając definicję samochodu ciężarowego. Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany idą tylko po części na przeciw przedsiębiorcom, ponieważ zakładają kolejne ograniczenia. Z jednej strony dają możliwość odliczenia części podatku od zakupu paliwa, a z drugiej pozwalają na odliczenie jedynie 50% VAt od pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Dla posiadaczy starszych aut, narażonych na częstsze naprawy będzie to mniej korzystne. Na zmianie skorzystają z pewnością firmy zajmujące się usługami przewozów osobowych. Dla nich bowiem zdecydowana większość kosztów związana jest z wydatkami na paliwo, przy których będą mieć częściowe prawo do odliczenia podatku VAT. Ograniczenie związane z zakupem auta bądź użytkowaniem w ramach leasingu będzie korzystne głównie dla posiadaczy droższych aut. Aby bowiem móc skorzystać z pełnego odliczenia w kwocie 8 000 zł, wartość brutto pojazdu musi wynosić minimum 85 600 zł. Przykład 1. Przy zakupie średniej klasy samochodu osobowego o wartości 50 000 zł brutto kwota podatku VAT w przybliżeniu wynosi 9350 zł. Kwota możliwa do odliczenia będzie więc wynosić:  
  • 5 610 zł czyli 60% wartości - do końca 2013 roku,
  • 4 675 zł czyli 50% wartości - od 2014 roku.
  W tym przypadku przedsiębiorca będzie uprawniony od odliczenia aż o 1 000 zł mniejszej kwoty. Przykład 2. Przedsiębiorca kupił samochód w kwocie 70 000 zł brutto, kwota podatku VAT wynosi w przybliżeniu 13 090 zł. Kwota możliwa do odliczenia będzie wynosić:  
  • 6 000 zł czyli obecne ograniczenie 60% wartości, nie więcej niż 6 tyś,
  • 6 545 zł czyli 50% wartości - od 2014 roku.
 Ograniczenie w odliczeniu podatku VAT dla posiadaczy samochodów osobowych Przy zakupie droższego auta proponowana zmiana będzie więc korzystniejsza, dając szansę na odliczenie większej kwoty podatku VAT. Zobacz też:
Rozliczenie delegacji krajowej Kalkulator płac brutto netto