W związku z szybkim rozwojem tanich linii lotniczych coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy do odbycia podróży służbowej wybierają samolot. Jest to rozwiązanie wygodne, szybkie i, w obecnych czasach, stosunkowo tanie. Jeżeli zakup biletów lotniczych jest związany z prowadzoną działalnością, wówczas nie ma wątpliwości, że wydatek ten przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Więcej wątpliwości budzi kwestia, jak zakup biletu lotniczego rozliczyć na gruncie VAT. Podróż krajowa czy międzynarodowa? Zakup biletu lotniczego stanowi w istocie zakup usługi transportu lotniczego, dlatego opodatkowanie takiej czynności należy rozpatrywać w odniesieniu do opodatkowania świadczenia usług, a nie dostaw towarów. Przy zakupie biletów lotniczych obowiązują dwie stawki podatku od towarów i usług. To, która z nich będzie miała zastosowanie zależy od tego, czy usługa lotnicza obejmuje przelot na trasie krajowej czy międzynarodowej. W związku z tym obowiązujące stawki VAT to:
- 8 proc. - przy usługach transportu lotniczego na trasach krajowych (art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 148 i 149 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług),
- 0 proc. - przy usługach tego transportu wykonywanych na trasach międzynarodowych (art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy).
- z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).
- nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
- numer i datę wystawienia biletu,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę należności wraz z podatkiem,
- kwotę podatku.