Obowiązek podatkowy w VAT Prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT jest istotne zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy towaru czy usługi. Obowiązek podatkowy w VAT najczęściej zależny jest od terminów wykonywanych transakcji. Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT.
Obowiązek podatkowy w VAT - ogólna zasada
Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeśli zaś chodzi o usługi częściowo wykonane to usługę uznaje się za wykonaną również w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę. W sytuacji, gdy usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Natomiast usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługiObowiązek podatkowy w VAT - zasady szczególne
Ustawa o VAT wprowadza także wyjątki od ogólnej zasady powstawania obowiązku podatkowego.- obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - dotyczy to takich transakcji jak:
- obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury na rzecz vatowców - dotyczy takich zdarzeń jak:
- obowiązek podatkowy powstaje według zasad szczególnych, dotyczy to: